1.5KE300A | Diotec Semiconductor
TVS diode, unidirectional, 1.5 kW, 256 V, DO-201, Diotec Semiconductor 1.5KE300A
Order No.: 09S1090
EAN: 4099879047991
MPN:
1.5KE300A
Series: 1.5KE
1.5KE300A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
500 pcs.
1250 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
  • Very fast response time
Applications
  • Over-voltage protection
  • ESD protection
  • Free-wheeling diodes
  • Zener diodes
Technical specifications
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 256 V
Breakdown voltage 300 V
Continuous power loss 6.5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C