1.5KE24CA | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirectional, 1.5 kW, 20.5 V, DO-201, Diotec Semiconductor 1.5KE24CA
Order No.: 09S1079
EAN: 4099879047892
MPN:
1.5KE24CA
Series: 1.5KE
1.5KE24CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 20.5 V
Breakdown voltage 24 V
Continuous power loss 6.5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C