1.5KE220A | Diotec Semiconductor
TVS diode, unidirectional, 1.5 kW, 185 V, DO-201, Diotec Semiconductor 1.5KE220A
Order No.: 09S1070
EAN: 4099879047816
MPN:
1.5KE220A
Series: 1.5KE
1.5KE220A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 185 V
Breakdown voltage 220 V
Continuous power loss 6.5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C