PLC10040 | Celduc Relais
Magnet sensor, plastic, built-in mounting, 1 Form C (NO/NC), 3 W, 100 V (DC), 0.25 A, PLC10040
Order No.: 45P4565
EAN: 3760283304901
MPN:
PLC10040
Series: PL
PLC10040 Celduc Relais Proximity Switches, Reed switches
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 5 Days: 180 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
45 pcs.
Magnetic proximity sensor, PLC10040, Celduc Relais
Magnetic proximity sensor with REED switch and 1 contact changeover.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type magnet sensor
Version plastic
Latching switching function 1 Form C (NO/NC)
Breaking capacity 3 W
Switching Voltage (DC) 100 V
Switching Voltage (AC) 48 V
switching current 0.25 A
Detecting distance 20-25 mm
Assembly built-in mounting
Connection cable connection 1.5 m
Degree of protection (IP) IP67
Length 32 mm