HSE01201.060(R2) | CAMTEC
Power supply, 60 VDC, 2 A, 120 W, HSE01201.060(R2)
Order No.: 25K1388
EAN: 4099891283162
MPN:
HSE01201.060(R2)
3041038009CA
HSE01201.060(R2) CAMTEC DIN Rail Power Supplies
Image may differ
This item is no longer available.
As an alternative, we recommend the following item:
Power supply, 36 VDC (36 to 45 VDC), 29.4 A (14 to 29.4 A), 1008 W, CPS-EC1000.036
Order No.: 25K8656
Manufacturer: CAMTEC
DC power supply, HSE01201.060(R2), CAMTEC
Features
  • Precision current voltage curve
  • Precise dynamic response on load change
  • High reliability, shock & vibration proof
  • Over voltage and continuous short circuit protection
  • Strong input filters
  • Designed for long life under full stress
  • N+1 parallel operation
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 2 A
Output voltage DC 60 VDC
Input voltage AC 90-132 VAC, 184-264 VAC, 250-375 VDC
Power 120 W
efficiency 91 %
Degree of protection (IP) IP20
Width 50 mm
Height 123.6 mm
Depth 96.5 mm