CPS-I3000.018 | CAMTEC
Laboratory power supply, 0 bis 18 V, 0 to 185 A, 3000 W, 184-264 VAC/250-375 VDC, CPS-I3000.018
Order No.: 25K8725
EAN: 04262552172314
MPN:
CPS-I3000.018
3041107001CA
Series: CPS-i3000
CPS-I3000.018 CAMTEC Bench Power Supplies and Loads
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 8 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Lab power supply, CPS-I3000.018, CAMTEC
Features
  • 3D Heat dissipation
  • Real time I/V programming
  • Real time I/V-monitoring
  • Remote shutdown
  • Precise dynamics on load change
  • Long lifetime under hard operation
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 0 to 18 V
Range of Output Currence 0 to 185 A
Power 3000 W
Input voltage AC 184-264 VAC/250-375 VDC
efficiency 94 %
Width 84 mm
Height 126.4 mm
Depth 444 mm