DX0505/BL/12 | BULGIN
Signal light, vandal-proof, 12 V (AC), 12 V (DC), blue, 1.6 cd, Mounting Ø 12.1 mm, LED number: 1, DX0505/BL/12
Order No.: 31G8570
EAN: 4099889582550
MPN:
DX0505/BL/12
Series: Indicators
DX0505/BL/12 BULGIN Signal Lamps, Indicators, Arrays Image 1
DX0505/BL/12 BULGIN Signal Lamps, Indicators, Arrays Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 12 Days: 48 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
5 pcs.
10 pcs.
25 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Vandal resistant LED signal lamps, type Bulgin DX0505.
Flat LED signal lamp, not flush with the panel, with high-quality stainless steel housing; Mounting diameter: 12 mm. Degree of protection: IP 67. Operating temperatures: –40 to +80 °C.
Technical attributes (type, rated voltage, light color, luminous intensity, rated current): DX0505/BL/12, 12 V AC/DC, blue, 1600 mcd, 25 mA
Technical specifications
Filter Property Value
Version vandal-proof
Connection solder connection/2.8 mm
Diode Diameter 15 mm
Installation diameter 12.1 mm
Farbe der Beleuchtung blue
Luminous intensity 1.6 cd
Assembly screw mounting
Rated voltage (AC) 12 V
Rated voltage (DC) 12 V
Rated current 25 mA