BVB01/Z0000/10 | BULGIN
Combination element plug C14, 3 pole, screw mounting, plug-in connection, black, BVB01/Z0000/10
Order No.: 41F1756
EAN: 4099889863178
MPN:
BVB01/Z0000/10
Series: IEC Connectors
BVB01/Z0000/10 BULGIN Device Connectors Image 1
BVB01/Z0000/10 BULGIN Device Connectors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 12 Days: 172 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
25 pcs.
50 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Plug, BVB01/Z0000/10, BULGIN
Features
  • Fused inlet with 6.3 mm tags
  • Screw fixed to panel
Technical specifications
Filter Property Value
Product type combination element
Version plug
Pin number 3 pole
IEC designation C14
Colour black
Connection plug-in connection
Assembly screw mounting
Design straight
Power switch available Yes
Switch illuminated No
Fuse holder present Yes
Line filter present No
Number of poles switch 2 pole
Swich colour black
Rated voltage IEC 250 V
Rated voltage UL/CSA 250 V
Rated current IEC 10 A
Rated current UL/CSA 10 A
Pin temperature 70 °C