MOV-07D471KTR | Bourns Electronics GmbH
Metal oxide varistor, radial, VV 470 V, 1200 A, 385 V (DC), 300 V (AC), ±10 %, 0.25 VA (AC), 30 J, MOV-07D471KTR
Order No.: 07E4913
EAN: 4099879984982
MPN:
MOV-07D471KTR
Series: MOV-07
MOV-07D471KTR Bourns Electronics GmbH Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 1,460 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
20 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
2000 pcs.
4000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide varistor, MOV-07D471KTR, Bourns Electronics GmbH
Features
  • High voltage and current rating
  • Bidirectional
  • Surge protection
  • RoHS compliant
Applications
  • Power supplies
  • Power systems
  • Line voltage
  • Telecom systems
  • White goods/appliances
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 470 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 1200 A
Rated voltage (DC) 385 V
Rated voltage (AC) 300 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.25 W
Energy absorption 30 J
Grid 7 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C