CR0402-FX-9101GLF | Bourns Electronics GmbH
Resistor, thick film, SMD 0402 (1005), 9.1 kΩ, 0.063 W, ±1 %, CR0402-FX-9101GLF
Order No.: 06E9007
EAN: 4099879158994
MPN:
CR0402-FX-9101GLF
Series: CR0402
CR0402-FX-9101GLF Bourns Electronics GmbH SMD Resistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Subject to prior sale
20000 pcs.
SMD Thick film resistor, CR0402-FX-9101GLF, Bourns
Resistor, Thick film, SMD 0402, 9.1 kΩ, 0.063 W, ±1 %
  • RoHS compliant
  • Power rating at 70 °C = 1/16 W
Filter Property Value
ohmic resistance 9.1 kΩ
Tolerance ±1 %
Power 0.063 W
Design SMD 0402 (1005)
Temperature coefficient ±100 ppm/K
Technology thick film
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 155 °C
Length 1 mm
Width 0.5 mm
Height 0.32 mm