CR0402-FX-1002GLF | Bourns Electronics GmbH
Resistor, thick film, SMD 0402 (1005), 10 kΩ, 0.063 W, ±1 %, CR0402-FX-1002GLF
Order No.: 06E8492
EAN: 4099879156051
MPN:
CR0402-FX-1002GLF
Series: CR0402
CR0402-FX-1002GLF Bourns Electronics GmbH SMD Resistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 6,230 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD Thick film resistor, CR0402-FX-1002GLF, Bourns
Resistor, Thick film, SMD 0402, 10 kΩ, 0.063 W, ±1 %
Features
  • Small package dimensions
  • RoHS compliant
  • Power rating at 70 °C = 1/16 W
  • Tight dimensional tolerances
  • Suitable for most types of soldering processes
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 10 kΩ
Tolerance ±1 %
Power 0.063 W
Design SMD 0402 (1005)
Temperature coefficient ±100 ppm/K
Technology thick film
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 155 °C
Length 1 mm
Width 0.5 mm
Height 0.32 mm