SF-1206S315W-2 | Bourns Electronics GmbH
SMD fuse SMD 1206, 3.15 A, T, 65 V (DC), 50 A breaking capacity, SF-1206S315W-2
Order No.: 50G1862
EAN: 4099889093254
MPN:
SF-1206S315W-2
Series: SF-1206SxxxW
SF-1206S315W-2 Bourns Electronics GmbH Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 3 Weeks
Subject to prior sale
3500 pcs.
SMD-Fuse, SF-1206S315W-2, Bourns
Features
  • Single blow fuse for overcurrent protection
  • 3216 (EIA 1206) footprint
  • Slow blow fuse
  • UL 248-14 listed
  • RoHS compliant
  • Wire core SMD design
Enclosure SMD
Rated current 3.15 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 65 V
Breaking capacity 50 A
Length 3.2 mm
Width 1.6 mm
Height 1.08 mm