SF-1206F125-2 | Bourns Electronics GmbH
SMD fuse SMD 1206, 1.25 A, F, 63 V (DC), 50 A breaking capacity, SF-1206F125-2
Order No.: 50G1346
EAN: 4099889092882
MPN:
SF-1206F125-2
Series: SF-1206F
SF-1206F125-2 Bourns Electronics GmbH Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Subject to prior sale
5000 pcs.
SMD-Fuse, SF-1206F125-2, BOURNS
Features
  • Fast acting thin film chip fuse for overcurrent protection
  • 3216 miniature footprint
  • Surface mount packaging for automated assembly
  • RoHS-compatible and halogen free
Applications
  • Portable memory
  • LCD monitors
  • Rechargeable battery pack
  • Industrial controllers
  • Digital cameras
Enclosure SMD
Rated current 1.25 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (DC) 63 V
Breaking capacity 50 A
Length 3.1 mm
Width 1.55 mm
Height 0.6 mm