SF-0603FP175F-2 | Bourns Electronics GmbH
SMD fuse SMD 0603, 1.75 A, F, 35 V (DC), 35 A breaking capacity, SF-0603FP175F-2
Order No.: 51G3067
EAN: 4099889095173
MPN:
SF-0603FP175F-2
Series: SF-0603FPxxxF
SF-0603FP175F-2 Bourns Electronics GmbH Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
8000 pcs.
SMD-Fuse, SF-0603FP175F-2, Bourns
Features
  • Single blow fuse for overcurrent protection
  • 1608 (EIA 0603) miniature footprint
  • Fast-acting precision fuse
  • UL 248-14 listed
  • RoHS compliant
  • Thin film chip design
  • Surface mount packaging for automated assembly
Technical specifications
Filter Property Value
Version SMD fuse
Design SMD 0603
Enclosure SMD
Rated current 1.75 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (DC) 35 V
Breaking capacity 35 A
Length 1.6 mm
Width 0.81 mm
Height 0.3 mm