QS81XXB12 | APEM
Signal light, 12 V (DC), blue, 1.6 cd, Mounting Ø 8 mm, LED number: 1, QS81XXB12
Order No.: 31G6228
EAN: 4099889580952
MPN:
QS81XXB12
Series: QS
QS81XXB12 APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
LED-Signal lamp, QS81XXB12, APEM
The QS81XXB12 LED indicator features an 8 mm mounting hole for secure installation. It is equipped with solder lug fastons for easy connectivity. The fixed light illumination provides a consistent and stable indication. The blue LED color adds a vibrant and eye-catching visual element. With a voltage requirement of 12 VDC, this LED indicator is suitable for a wide range of applications.
Technical specifications
Filter Property Value
Connection solder connection
Installation diameter 8 mm
Farbe der Beleuchtung blue
Luminous intensity 1.6 cd
Assembly snap-in
Rated voltage (DC) 12 V
Rated current 20 mA