QS101XXY24 | APEM
Signal light, 24 V (DC), yellow, 0.05 cd, Mounting Ø 10 mm, LED number: 1, QS101XXY24
Order No.: 31G6214
EAN: 4099889580815
MPN:
QS101XXY24
Series: QS
QS101XXY24 APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
LED-Signal lamp, QS101XXY24, APEM
The QS101XXY24 is an LED indicator with a 10 mm mounting hole. It features solder lug faston terminals for easy installation. The type of illumination is fixed light, providing a steady and consistent display. The LED color is yellow, offering clear visibility in various conditions. With a voltage requirement of 24 VDC, this LED indicator is suitable for a wide range of applications.
Technical specifications
Filter Property Value
Connection solder connection
Installation diameter 10 mm
Farbe der Beleuchtung yellow
Luminous intensity 0.05 cd
Assembly snap-in
Rated voltage (DC) 24 V
Rated current 20 mA