Q8P1CXXY24E | APEM
Signal light, 24 V (DC), yellow, 50 mcd, Mounting Ø 8 mm, pitch 1.25 mm, LED number: 1, Q8P1CXXY24E
Order No.: 31G7017
EAN: 4099889581386
MPN:
Q8P1CXXY24E
Series: Q8P1CXX
Q8P1CXXY24E APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays Image 1
Q8P1CXXY24E APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Subject to prior sale
LED-Signal lamp, Q8P1CXXY24E, APEM
The Q8P1CXXY24E LED Indicator is a versatile and reliable device that offers a wide range of applications. With its 8 mm Mounting Hole, it can be easily installed in any desired location. The Prominent Bezel Style adds a touch of elegance to the overall design. Equipped with Solder Lug Fastons 28 x 08 Terminals, it ensures secure and efficient connectivity. The Bright Chrome Bezel Finish not only enhances its aesthetic appeal but also provides durability. Its Fixed Light Type Of Illumination ensures a steady and consistent brightness. With a vibrant Yellow LED Color, it offers clear and visible indication. Operating at 24 VDC Voltage, it provides consistent performance. Thanks to its IP67 Sealing, it is protected against dust and water, making it suitable for both indoor and outdoor use.
Connection solder connection/2.8 mm
Diode Diameter 5 mm
Installation diameter 8 mm
Farbe der Beleuchtung yellow
Luminous intensity 0.05 cd
Assembly PCB mounting
Rated voltage (DC) 24 V
Rated current 20 mA
Grid 1.25 mm