Q8P1CXXW24E | APEM
Signal light, 24 V (DC), white, 1.6 cd, Mounting Ø 8 mm, pitch 1.25 mm, LED number: 1, Q8P1CXXW24E
Order No.: 31G7019
EAN: 4099889581393
MPN:
Q8P1CXXW24E
Series: Q8P1CXX
Q8P1CXXW24E APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays Image 1
Q8P1CXXW24E APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Subject to prior sale
LED-Signal lamp, Q8P1CXXW24E, APEM
The Q8P1CXXW24E LED Indicator, a sleek and reliable device that is perfect for any application. The 8 mm Mounting Hole ensures easy installation, while the Prominent Bezel Style adds a touch of elegance to any design. The Solder Lug Fastons 28 x 08 Terminals provide secure and efficient connectivity. With a Bright Chrome Bezel Finish, this indicator exudes a sophisticated look. The Fixed Light Type Of Illumination ensures a consistent and steady glow. The White LED Color adds a crisp and clear indication. Operating at 24 VDC, this indicator is both powerful and energy-efficient. Plus, with an IP67 Sealing, it is protected against dust and water, making it suitable for even the harshest environments.
Connection solder connection/2.8 mm
Diode Diameter 5 mm
Installation diameter 8 mm
Farbe der Beleuchtung white
Luminous intensity 1.6 cd
Assembly PCB mounting
Rated voltage (DC) 24 V
Rated current 20 mA
Grid 1.25 mm