Q16P1CXXY24E | APEM
Signal light, 24 V (DC), yellow, 50 mcd, Mounting Ø 16 mm, pitch 1.25 mm, LED number: 1, Q16P1CXXY24E
Order No.: 31G7047
EAN: 4099889581676
MPN:
Q16P1CXXY24E
Series: Q16P1CXX
Q16P1CXXY24E APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays Image 1
Q16P1CXXY24E APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays Image 2
Subject to prior sale
LED-Signal lamp, Q16P1CXXY24E, APEM
The Q16P1CXXY24E is a LED Indicator that is perfect for various applications. With a 16 mm Mounting Hole, it can easily fit into any panel or control board. The Prominent Bezel Style adds a touch of elegance to the design. It features Solder Lug Fastons 28 x 08 Terminals for convenient installation. The Bright Chrome Bezel Finish gives it a sleek and stylish look. The Fixed LightKK Type of Illumination ensures a consistent and steady light output. The Yellow LED Color provides clear visibility in any environment. With a 24 VDC Voltage, it is suitable for most power systems. The IP67 Sealing guarantees its durability and resistance to dust and water.
Connection solder connection/2.8 mm
Diode Diameter 10 mm
Installation diameter 16 mm
Farbe der Beleuchtung yellow
Luminous intensity 0.05 cd
Assembly PCB mounting
Rated voltage (DC) 24 V
Rated current 20 mA
Grid 1.25 mm