Q16P1CXXW24E | APEM
Signal light, 24 V (DC), white, 1 cd, Mounting Ø 16 mm, pitch 1.25 mm, LED number: 1, Q16P1CXXW24E
Order No.: 31G7049
EAN: 4099889581690
MPN:
Q16P1CXXW24E
Series: Q16P1CXX
Q16P1CXXW24E APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays Image 1
Q16P1CXXW24E APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays Image 2
Subject to prior sale
LED-Signal lamp, Q16P1CXXW24E, APEM
The Q16P1CXXW24E LED Indicator with its 16 mm Mounting Hole, it's the perfect fit for any application. The Prominent Bezel Style adds a touch of sophistication to your design. The Solder Lug Fastons 28 x 08 Terminals ensure a secure connection. The Bright Chrome Bezel Finish adds a sleek and modern look. Enjoy the Fixed LightKK illumination, providing a steady and reliable light source. The White LED color emits a crisp and clean glow. With a Voltage of 24 VDC, it's energy-efficient and powerful. Plus, the IP67 Sealing ensures durability and protection against water and dust.
Connection solder connection/2.8 mm
Diode Diameter 10 mm
Installation diameter 16 mm
Farbe der Beleuchtung white
Luminous intensity 1 cd
Assembly PCB mounting
Rated voltage (DC) 24 V
Rated current 20 mA
Grid 1.25 mm