2CDS251001R0377 | ABB
Circuit breaker, 1 pole, K Curve, 6 A, 230 VAC, DIN rail, 2CDS251001R0377
Order No.: 06N6142
EAN: 4016779507257
MPN:
2CDS251001R0377
S201-K6
2CDS251001R0377 ABB Circuit Protectors Image 1
2CDS251001R0377 ABB Circuit Protectors Image 2
2CDS251001R0377 ABB Circuit Protectors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 5 Days: 9 pcs. - if ordered today
Automatic circuit breaker for mounting rails to EN 60715, 35 mm; Rated voltage: 230/400 VAC. Operating voltage: max. 253/multi-pole 440 VAC. DC voltage max.: single-pole 72 VDC/double-pole 125 VDC. Insulation group: C at 250 VAC, B at 380 VAC. Operating temperatures: –25 to +55 °C. Connection cross-sections: up to 16 mm². Mounting depth: 68 mm.
With characteristics K, type S 201/202/203-K.
Technical attributes (type, number of poles, rated current): S 201-K6.0, single-pole, 6.0 A
Product type circuit breaker
Pin number 1 pole
Tripping characteristics K
Rated current 6 A
Rated Voltage 230 VAC
Rated voltage (DC) 72 V
Rated voltage (AC) 253 V