2CDS251001R0105 | ABB
Circuit breaker, 1 pole, B Curve, 10 A, 230 VAC, DIN rail, 2CDS251001R0105
Order No.: 06N5952
EAN: 4016779463805
MPN:
2CDS251001R0105
S201-B10
2CDS251001R0105 ABB Circuit Protectors Image 1
2CDS251001R0105 ABB Circuit Protectors Image 2
2CDS251001R0105 ABB Circuit Protectors Image 3
Image may differ
Next delivery: 1 pcs. on 2026-05-15
Available in 5 Days: 178 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Automatic circuit breakers, type ABB Stotz S 20.
Automatic circuit breaker for mounting rails to EN 60715, 35 mm; Rated voltage: 230/400 VAC. Operating voltage: max. 253/multi-pole 440 VAC. DC voltage max.: single-pole 72 VDC/double-pole 125 VDC. Insulation group: C at 250 VAC, B at 380 VAC. Operating temperatures: –25 to +55 °C. Connection cross-sections: up to 16 mm². Mounting depth: 68 mm.
With characteristics B, type S 201-B.
Technical attributes (type, number of poles, rated current): S 201-B10, single-pole, 10 A
Technical specifications
Filter Property Value
Product type circuit breaker
Pin number 1 pole
Tripping characteristics B
Rated current 10 A
Rated Voltage 230 VAC
Rated voltage (DC) 72 V
Rated voltage (AC) 253 V