DSC2512-2R0JT18 | Welwyn
Resistor, thick film, SMD 2512 (6330), 2 Ω, 1.5 W, ±5 %, DSC2512-2R0JT18
Order No.: 74E8523
EAN: 4099879218759
MPN:
DSC2512-2R0JT18
DSC2512-2R0JT18 Welwyn SMD Resistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 20 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
3600 pcs.
Resistor, DSC2512-2R0JT18, WELWYN
Features
  • Excellent pulse withstand performance
  • Laser trimmed up to 0.5% tolerance
  • Enhanced working voltage
  • Enhanced power rating
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 2 Ω
Tolerance ±5 %
Power 1.5 W
Design SMD 2512 (6330)
Temperature coefficient ±200 ppm/K
Technology thick film
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 155 °C
Length 6.5 mm
Width 3 mm
Height 0.8 mm