POS400JT-77-39RAA | Vitrohm
Metal oxide film resistor, 39 Ω, 4 W, ±5 %, POS400JT-77-39RAA
Order No.: 29E628
EAN: 4099879674654
MPN:
POS400JT-77-39RAA
PO591-05T39R
Series: PO
POS400JT-77-39RAA Vitrohm Wirewound Resistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 69 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
50 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
2000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide film resistor, POS400JT-77-39RAA, Vitrohm
Metal Oxide Film Resistor, 39 Ω, 4 W, ±5 %
Features
  • High power dissipation 4[W]
  • “Z” preforming ; Other preforming available
  • RoHs & REACH Compliant
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 39 Ω
Tolerance ±5 %
Power 4 W
Design axial
Assembly THT
Version metal oxide resistor
Temperature coefficient ±200 ppm/K
Isolation voltage 500 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 200 °C
diameter 9 mm
Length 20 mm