POS100FT-52-2K7AA | Vitrohm
Metal oxide film resistor, 2.7 kΩ, 1 W, ±1 %, POS100FT-52-2K7AA
Order No.: 32E558
EAN: 4099879683083
MPN:
POS100FT-52-2K7AA
Series: PO
POS100FT-52-2K7AA Vitrohm Wirewound Resistors
Image may differ
Available: 2,924 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
300 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide film resistor, POS100FT-52-2K7AA, Vitrohm
Metal Oxide Film Resistor, 2.7 kΩ, 1 W, ±1 %
Features
  • High power dissipation 4[W]
  • “Z” preforming ; Other preforming available
  • RoHs & REACH Compliant
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 2.7 kΩ
Tolerance ±1 %
Power 1 W
Design axial
Assembly THT
Version metal oxide resistor
Temperature coefficient ±50 ppm/K
Isolation voltage 500 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 200 °C
diameter 2.4 mm
Length 6.3 mm