THL 25-2422WI | TRACO POWER
DC converter, 9-36 VDC, 25 W, 2 outputs, ±12 VDC, 89 % efficiency, THL 25-2422WI
Order No.: 32C2015
EAN: 7613441021546
MPN:
THL 25-2422WI
Series: THL 25WI
THL 25-2422WI TRACO POWER DC/DC Converters
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 70 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DC/DC converters, Traco THL 25-2422WI
The THL 25WI series is the latest generation of dc-dc converter modules with highest power density. The product achieves 25 Watt output power and comes in a metal case with small dimensions of only 1.0”x 1.0”x 0.4”. All models have a wide 4:1 input voltage range and precisely regulated output voltages. High efficiency of up to 90% makes this product very reliable and applicable in temperature ranges of up to +80°C or up to +85°C with optional mounted heat sink. Typical applications are in mobile equipments, instrumentation, distributed power architectures in communication and industrial electronics and everywhere where space on the PCB is critical
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 2
Output current 1.04 A
Output voltage DC ±12 VDC
Input voltage AC 9-36 VDC
Power 25 W
efficiency 89 %
Design DIP6
Isolation voltage 1.5 kV
Length 25.4 mm
Width 25.4 mm
Height 10.2 mm