TEN 40-2422WIR | TRACO POWER
DC converter, 9-36 VDC, 40 W, 2 outputs, ±12 VDC, 90 % efficiency, TEN 40-2422WIR
Order No.: 32C1476
EAN: 7613441012063
MPN:
TEN 40-2422WIR
Series: TEN 40WIR
TEN 40-2422WIR TRACO POWER DC/DC Converters
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 520 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DC/DC converters, Traco TEN 40-2422WIR
The TEN 40WIR series is a family of high performance 40 Watt dc/dc converter modules featuring ultra wide 4:1 input voltage ranges in a 2” x 1” package with industry-standard footprint. Input voltages up to 160 VDC, excellent EMC characteristics and EN 50155 approval make this product the best choice for many demanding applications in railroad and transportation systems. Further standard features include remote On/Off, over voltage protection, under voltage lockout and short circuit protection. Low input current characteristics at minimal load make these converters also the ideal solution for battery-operated systems. Typical applications are in wireless networks, telecom/datacom, industry control systems and measurement equipment.
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 2
Output current 1.666 A
Output voltage DC ±12 VDC
Input voltage AC 9-36 VDC
Power 40 W
efficiency 90 %
Design DIP6
Isolation voltage 1.5 kV
Length 50.8 mm
Width 25.4 mm
Height 10.2 mm