1SNK510010R0000 | TE Connectivity
Screw terminal block, screw connection, 16 mm², 2 pole, 76 A, 8 kV, gray, 1SNK510010R0000
Order No.: 71P4346
EAN: 4099891649395
MPN:
1SNK510010R0000
Series: SNK
1SNK510010R0000 TE Connectivity Series Terminals Image 1
1SNK510010R0000 TE Connectivity Series Terminals Image 2
1SNK510010R0000 TE Connectivity Series Terminals Image 3
1SNK510010R0000 TE Connectivity Series Terminals Image 4
1SNK510010R0000 TE Connectivity Series Terminals Image 5
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 12 Days: 7,675 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
25 pcs.
50 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
PCB Terminal, 1SNK510010R0000, TE Connectivity
Features
  • Easy to install
  • Optimized logistics
Technical specifications
Filter Property Value
Version screw terminal block
Pin number 2 pole
Cable cross-section 16 mm²
AWG cross-section AWG 4
Rated surge voltage 8 kV
Rated current 76 A
Rated Voltage 1000 V
Degree of soiling 3
Length 48.8 mm
Width 10 mm
Height 56.1 mm