VLS6045AF-6R8M | TDK
Choke, SMD 6045, 6.8 µH, 3.9 A, VLS6045AF-6R8M
Order No.: 72D1457
EAN: 4099889006407
MPN:
VLS6045AF-6R8M
Series: VLS-AF
VLS6045AF-6R8M TDK Fixed Inductors Image 1
VLS6045AF-6R8M TDK Fixed Inductors Image 2
VLS6045AF-6R8M TDK Fixed Inductors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1500 pcs.
SMD choke, VLS6045AF-6R8M, TDK
Features
  • Magnetic shield type wound inductor for power circuits
  • Optimization of THD+N (Total Harmonic Distortion + Noise) characteristics based on coils
  • Operating temperature range: -40 to +105°C
Applications
  • Class-D amplifier
  • AI speaker
  • Bluetooth speakers
  • TV speakers
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 6.8 µH
DC current 3.9 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 37 mΩ
Saturation current 3.5 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD 6045
Length 6 mm
Width 6 mm
Height 4.5 mm