SPM4020T-6R8M-LR | TDK
Choke, SMD 4020, 6.8 µH, 2.2 A, SPM4020T-6R8M-LR
Order No.: 75D1779
EAN: 4099889036848
MPN:
SPM4020T-6R8M-LR
Series: SPM-LR
SPM4020T-6R8M-LR TDK Fixed Inductors Image 1
SPM4020T-6R8M-LR TDK Fixed Inductors Image 2
500 pcs.
SMD choke, SPM4020T-6R8M-LR, TDK
Features
  • Magnetic shield type wound inductor for power circuits using a metallic magnetic material
  • Operating temperature range: -40 to +125°C
Product type choke
Inductance 6.8 µH
DC current 2.2 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 193.2 mΩ
Saturation current 2.7 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD 4020
Length 4.4 mm
Width 4.1 mm
Height 2 mm