SPM4012T-4R7M-LR | TDK
Choke, SMD 4012, 4.7 µH, 1.7 A, SPM4012T-4R7M-LR
Order No.: 75D1751
EAN: 4099889036688
MPN:
SPM4012T-4R7M-LR
Series: SPM-LR
SPM4012T-4R7M-LR TDK Fixed Inductors Image 1
SPM4012T-4R7M-LR TDK Fixed Inductors Image 2
SPM4012T-4R7M-LR TDK Fixed Inductors Image 3
1000 pcs.
SMD choke, SPM4012T-4R7M-LR, TDK
Features
  • Magnetic shield type wound inductor for power circuits using a metallic magnetic material
  • Operating temperature range: -40 to +125°C
Product type choke
Inductance 4.7 µH
DC current 1.7 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 196.7 mΩ
Saturation current 3.3 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD 4012
Length 4.4 mm
Width 4.1 mm
Height 1.2 mm