SPM4012T-1R0M-LR | TDK
Choke, SMD 4012, 1 µH, 4.7 A, SPM4012T-1R0M-LR
Order No.: 75D1743
EAN: 4099889036640
MPN:
SPM4012T-1R0M-LR
Series: SPM-LR
SPM4012T-1R0M-LR TDK Fixed Inductors Image 1
SPM4012T-1R0M-LR TDK Fixed Inductors Image 2
SPM4012T-1R0M-LR TDK Fixed Inductors Image 3
Image may differ
Not suitable for new designs - NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
SMD choke, SPM4012T-1R0M-LR, TDK
Features
  • Magnetic shield type wound inductor for power circuits using a metallic magnetic material
  • Operating temperature range: -40 to +125°C
Applications
  • Note PCs
  • HDDs
  • VRMs
  • Compact power supply modules
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 1 µH
DC current 4.7 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 36.3 mΩ
Saturation current 6.4 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD 4012
Length 4.4 mm
Width 4.1 mm
Height 1.2 mm