SPM3010T-1R0M-LR | TDK
Choke, SMD, 1 µH, 3.3 A, SPM3010T-1R0M-LR
Order No.: 72D1318
EAN: 4099889005134
MPN:
SPM3010T-1R0M-LR
Series: SPM-LR
SPM3010T-1R0M-LR TDK Fixed Inductors Image 1
SPM3010T-1R0M-LR TDK Fixed Inductors Image 2
SPM3010T-1R0M-LR TDK Fixed Inductors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
2000 pcs.
SMD choke, SPM3010T-1R0M-LR, TDK
Features
  • Magnetic shield type wound inductor for power circuits using a metallic magnetic material
  • Operating temperature range: -40 to +125°C
Applications
  • Note PCs
  • HDDs
  • VRMs
  • Compact power supply modules
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 1 µH
DC current 3.3 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 60.8 mΩ
Saturation current 4.6 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 3.2 mm
Width 3 mm
Height 1 mm