HWS-600-48 | TDK-Lambda
AC/DC power supply, 48 VDC, 13 A, 624 W, HWS-600-48
Order No.: 70C1069
EAN: 4099891290146
MPN:
HWS-600-48
Series: HWS
HWS-600-48 TDK-Lambda Built-In Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 9 Weeks
1 pcs.
AC/DC Power Supply, HWS-600-48, TDK-Lambda
The HWS series is characterized by its reliable fan-cooled models with 300, 600, 1000 and 1500W. They deliver output voltages from 3.3V to 60V. A PV input (option for 300 and 600W, standard on 1000 and 1500W units), with a programming voltage of 1 to 6Vdc, allows continuous (analog) regulation of the output voltage between 20% and 120% (20% - 110% for 48V units) of the nominal output voltage. Another advantage of the HWS series is an extended manufacturer's warranty.
Number of outputs 1
Output current 13 A
Output voltage DC 48 VDC
Input voltage AC 85-265 VAC
Power 624 W
efficiency 86 %
Length 100 mm
Width 165 mm
Height 82 mm