HWS-15A-5/A | TDK-Lambda
AC/DC power supply, 5 VDC, 3 A, 15 W, HWS-15A-5/A
Order No.: 70C1011
EAN: 4099891289614
MPN:
HWS-15A-5/A
Series: HWS
HWS-15A-5/A TDK-Lambda Built-In Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 9 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
AC/DC Power Supply, HWS-15A-5/A, TDK-Lambda
The HWS series is characterized by its reliable fan-cooled models with 300, 600, 1000 and 1500W. They provide output voltages from 3.3V to 60V. A PV input (option for 300 and 600W, standard for 1000 and 1500W units), with a programming voltage of 1 to 6Vdc, allows a continuous (analog) regulation of the output voltage between 20% and 120% (20% - 110% for 48V units) of the nominal output voltage. Another advantage of the HWS series is an extended manufacturer's warranty.
Features
  • Limited Lifetime Warranty
  • Wide Range AC Input
  • Easier System Cooling
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 3 A
Output voltage DC 5 VDC
Input voltage AC 85-265 VAC
Power 15 W
Length 31.5 mm
Width 80 mm
Height 82 mm