HWS-150A-24/A | TDK-Lambda
AC/DC power supply, 24 VDC, 6.5 A, 156 W, HWS-150A-24/A
Order No.: 70C1057
EAN: 4099891290023
MPN:
HWS-150A-24/A
Series: HWS
HWS-150A-24/A TDK-Lambda Built-In Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
1 pcs.
AC/DC Power Supply, HWS-150A-24/A, TDK-Lambda
The HWS series is characterized by its reliable fan-cooled models with 300, 600, 1000 and 1500W. They provide output voltages from 3.3V to 60V. A PV input (option for 300 and 600W, standard on 1000 and 1500W units), with a programming voltage of 1 to 6Vdc, allows continuous (analog) regulation of the output voltage between 20% and 120% (20% - 110% for 48V units) of the nominal output voltage. Another advantage of the HWS series is an extended manufacturer's warranty.
Features
  • Limited lifetime warranty
  • High efficiency
Number of outputs 1
Output current 6.5 A
Output voltage DC 24 VDC
Input voltage AC 85-265 VAC
Power 156 W
efficiency 90 %
Length 42 mm
Width 160 mm
Height 82 mm