HWS-100A-5/A | TDK-Lambda
AC/DC power supply, 5 VDC, 20 A, 100 W, HWS-100A-5/A
Order No.: 70C1041
EAN: 4099891289898
MPN:
HWS-100A-5/A
Series: HWS
HWS-100A-5/A TDK-Lambda Built-In Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
AC/DC Power Supply, HWS-100A-5/A, TDK-Lambda
The HWS series is characterized by its reliable fan-cooled models with 300, 600, 1000 and 1500W. They deliver output voltages from 3.3V to 60V. A PV input (option for 300 and 600W, standard on 1000 and 1500W units), with a programming voltage of 1 to 6Vdc, allows continuous (analog) regulation of the output voltage between 20% and 120% (20% - 110% for 48V units) of the nominal output voltage. Another advantage of the HWS series is an extended manufacturer's warranty.
Number of outputs 1
Output current 20 A
Output voltage DC 5 VDC
Input voltage AC 85-265 VAC
Power 100 W
efficiency 86 %
Length 33 mm
Width 160 mm
Height 82 mm