B72520T0350K062 | TDK (EPCOS)
Varistor, SMD 1206, VV 56 V, 100 A, 45 V (DC), 35 V (AC), ±10 %, 0.008 VA (AC), 0.4 J, B72520T0350K062
Order No.: 82E4842
EAN: 4099879990082
MPN:
B72520T0350K062
B72520T350K62
Series: B72520
B72520T0350K062 TDK (EPCOS) Varistors Image 1
B72520T0350K062 TDK (EPCOS) Varistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 6 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD metal oxide varistors (VDRs), type TDK/Epcos B725.
Chip package, molded, good soldering properties, low-inductance
Size 1206, type B72520.
Technical specifications
Filter Property Value
Design SMD 1206
Varistor Voltage Type 56 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 100 A
Rated voltage (DC) 45 V
Rated voltage (AC) 35 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.008 W
Energy absorption 0.4 J
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C