B72214S0551K101 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 910 V, 4500 A, 745 V (DC), 550 V (AC), ±10 %, 0.6 VA (AC), 120 J, B72214S0551K101
Order No.: 82E2384
EAN: 4099879988737
MPN:
B72214S0551K101
B72214S551K101
Series: B72214
B72214S0551K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 1
B72214S0551K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 2,589 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide varistors (VDRs), type TDK/Epcos S14 B72214..K101.
Disk version
Design radial
Varistor Voltage Type 910 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 4500 A
Rated voltage (DC) 745 V
Rated voltage (AC) 550 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.6 W
Energy absorption 120 J
Grid 7 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C