B57891S0103F008 | TDK (EPCOS)
NTC, 10 kΩ, ±1 %, 0.2 W, 3950 K, 0.004 W/K, 15 s, THT, B57891S0103F008
Order No.: 80E6881
EAN: 4099879976598
MPN:
B57891S0103F008
B57891S103F8
Series: B57891
B57891S0103F008 TDK (EPCOS) NTC Thermistors
Image may differ
Available: 1,825 pcs.
Price per unit*
1 pcs.
25 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
Subject to prior sale
NTC thermistors, type TDK/Epcos B57891S.
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 10 kΩ
Tolerance ±1 %
Power 0.2 W
B-value at 25/100 °C 3950 K
Thermal conductivity (Air) 0.004 W/K
Cooling time constant (air) 15 s
Assembly THT
Grid 2.5 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 155 °C