B57464S0100M000 | TDK (EPCOS)
NTC, 10 Ω, ±20 %, 6.7 W, 0.03 W/K, 130 s, THT, B57464S0100M000
Order No.: 82E5400
EAN: 4099879979469
MPN:
B57464S0100M000
B57464S100M
Series: B57464
B57464S0100M000 TDK (EPCOS) NTC Thermistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 161 pcs.
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
200 pcs.
400 pcs.
800 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
NTC thermistor, B57464S0100M000, EPCOS
Features
  • Leaded and coated NTC thermistors
  • Tinned copper wire, kinked
  • Coating material flame retardant
  • Highly stable electrical characteristics
Applications
  • Inrush current limiting, e.g. in switch-mode power supplies, soft-start motors
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 10 Ω
Tolerance ±20 %
Power 6.7 W
Thermal conductivity (Air) 0.03 W/K
Cooling time constant (air) 130 s
Assembly THT
Grid 7.5 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 170 °C