STM32F072C8T6 | STMicroelectronics
ARM Cortex M0 microcontroller, 32 bit, 48 MHz, LQFP-48, STM32F072C8T6
Order No.: 53S7115
EAN: 4099879124265
MPN:
STM32F072C8T6
Series: STM32F072
STM32F072C8T6 STMicroelectronics Microcontrollers
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
25 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Microcontroller, STM32F072C8T6, STMicroelectronics
Features
  • 2 V to 3.6 V voltage range, power-on/power down reset (POR/PDR)
  • 4 to 32 MHz crystal oscillator, internal 40 KHz RC oscillator
  • 37 GPIO, 7-channel DMA controller, 17 capacitive sensing channels
Technical specifications
Filter Property Value
Enclosure LQFP-48
Assembly SMD
Version Flash
Processor core ARM Cortex M0
Core Size 32 bit
Clock frequency 48 MHz
Number of I/Os 37
Memory size 64 KB
Data RAM Size 16 KB
Voltage 2-3.6 V
Number of pins 48
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C