6SL3210-5FB11-5UF0 | Siemens
Frequency converter, 3-phase, 1.5 kW, 240 V, 31.8 A for servo motor SIMOTICS S-1FL6, 6SL3210-5FB11-5UF0
Order No.: 80P0878
EAN: 4042948671788
MPN:
6SL3210-5FB11-5UF0
6SL32105FB115UF0
Series: SINAMICS V90
6SL3210-5FB11-5UF0 Siemens Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
SINAMICS V90, with PROFINET Input voltage: 200-240 V 3-P -15%/+10% 11.0 A 45-66 Hz Output voltage: 0 - Input 10.6 A 0-330 Hz Motor: 1.5 kW Degree of Protection: IP20 Size D, 95x170x195 (WxHxD) SINAMICS V90 servo converters - the performance-optimized, easy-to-operate servo drive system for a wide range of motion control tasks focusing on dynamic motion and processing. SINAMICS V90 servo converters are suitable for controlling SIMOTICS S-1FL6 servomotors - both together result in a favorably-priced servo drive system. This sets itself apart as a result of its reliable operation, optimized performance and easy handling. Together with SIMATIC Controller, it makes a strong team in the TIA Portal. Depending on the version, the SINAMICS V-ASSISTANT tool can be downloaded free of charge for fast and easy commissioning. The SINAMICS V90 servo converter is suitable for operation on single- and three-phase networks, and with four frame sizes, it covers a power range from 0.1 kW to 2.0 kW and a voltage range of between 200 V and 240 V. The system can be easily integrated by means of PTI, PROFINET, USS and Modbus RTU. SINAMICS V90 servo converters can be adapted to address specific user requirements using various options such as connecting cables, line filters, connectors and additional accessories.
Version frequency converter
Suitable for servo motor SIMOTICS S-1FL6
Power 1.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 240 V
Output current 31.8 A
Width 95 mm
Height 170 mm
Depth 195 mm