6SL3210-5BE31-5UV0 | Siemens
Frequency converter, 3-phase, 15 kW, 480 V, 31 A for SINAMICS series, 6SL3210-5BE31-5UV0
Order No.: 80P0862
EAN: 6940408102835
MPN:
6SL3210-5BE31-5UV0
6SL32105BE315UV0
Series: SINAMICS V20
6SL3210-5BE31-5UV0 Siemens Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
SINAMICS V20 380-480 V 3 AC -15/+10% 47-63Hz Rated power 15 kW with 150% Overload for 60 sec. unfiltered I/O: 4 DI, 2 DO,2 AI, 1 AQ fieldbus: USS/MODBUS RTU with built-in BOP Protection: IP20/ UL open size: D 240x207x173 (WxHxD)
Version frequency converter
Suitable for SINAMICS series
Power 15 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 31 A
Width 240 mm
Height 206.5 mm
Depth 172.5 mm