6SL3210-5BB22-2UV1 | Siemens
Frequency converter, 1-phase, 2.2 kW, 240 V, 11 A for SINAMICS series, 6SL3210-5BB22-2UV1
Order No.: 80P6526
EAN: 4025515675433
MPN:
6SL3210-5BB22-2UV1
6SL32105BB222UV1
Series: SINAMICS V20
6SL3210-5BB22-2UV1 Siemens Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
SINAMICS V20 1AC 200-240V -15/+10% 47-63Hz 2.2 kW with 150% Overload for 60 unfiltered I/O: 4 DI, 2 DQ, 2AI, 1AO Fieldbus: USS/Modbus with built-in BOP Protection IP20/UL open type size:AD 136x176.5x160(WxHxD)
Technical specifications
Filter Property Value
Version frequency converter
Suitable for SINAMICS series
Power 2.2 kW
Number of phases 1
Rated voltage 240 V
Output current 11 A
Width 136.6 mm
Height 176.5 mm
Depth 158.8 mm