6SL3210-1PH22-7UL0 | Siemens
Power module, 3-phase, 22 kW, 690 V, 46 A for SINAMICS G120, 6SL3210-1PH22-7UL0
Order No.: 80P0803
EAN: 4042948668290
MPN:
6SL3210-1PH22-7UL0
6SL32101PH227UL0
6SL3210-1PH22-7UL0 Siemens Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
SINAMICS G120 Power Module PM240-2 without filter with built in Braking Chopper 3AC500-690V +10/-20% 47-63HZ Output high Overload: 18.5KW for 200% 3S,150% 57S,100% 240S Ambient temp -20 to +50 Deg C (HO) Output Low Overload: 22kW for 150% 3S,110% 57S,100% 240S Ambient temp -20 to +40 Deg C (LO) 472 X 200 X 237 (HXWXD), FSD Protection IP20 without Control unit and panel approved for CU Firmware- Version V4.7 HF8 Power Module SINAMICS Power Module PM240-2 is the ideal Power Module for standard applications and machinery construction for modular SINAMICS G120 converters. As part of the modular SINAMICS G120 converter (comprising power unit, Control unit, operator panel), PM240-2 Power Modules (degree of Protection IP20) have a braking chopper (four-quadrant applications) and are ideally suited to address a wide range of applications in general machinery construction. Depending on the scope of the relevant application and safety requirement (for example, STO, SS1, SBC, SLS, SDI, SSM), the PM240-2 Power Module can be flexibly combined with various Control units. Together with the CU230-2, CU240x-2, and CU250S-2 Control units, this makes up the functional SINAMICS G120 frequency converter. The PM240-2 in degree of Protection IP20 is a built-in unit for installation in control cabinets. It is available in a power range of 0.55 kW to 250 kW, as well as in three voltage versions 200 V, 400 V, and 690 V. The Power Modules are available in an unfiltered Version or with an integrated line filter class A, and in seven frame sizes from FSA to FSG. The Power Module is also available as a push-through variant for the optimum dissipation of heat loss outside the control cabinet. These sizes also offer Safety Integrated. Cable lengths of up to 450 m (frame size FSF/FSG) are possible thanks to the rugged design. Shield plates and shield connection kits are available for use when wiring the device to ensure compliance with EMC guidelines.
Technical specifications
Filter Property Value
Version power module
Suitable for SINAMICS G120
Power 22 kW
Number of phases 3
Rated voltage 690 V
Output current 46 A
Width 200 mm
Height 472 mm
Depth 237 mm