3RM1107-1AA14 | Siemens
Direct starter, 3 phase, 3 kW, 7 A, 110 V (DC), 230 V (AC), 3RM1107-1AA14
Order No.: 27H8242
EAN: 4011209914582
MPN:
3RM1107-1AA14
3RM11071AA14
Series: SIRIUS
3RM1107-1AA14 Siemens Soft Starters, Braking Devices
1 pcs.
Fail-safe direct starter, 3RM1, 500 V, 0.55 - 3 kW, 1.6 - 7 A, 110-230 V AC, screw terminals Fail-safe direct starter SIRIUS 3RM1 for functional switching of three-phase motors.
Number of phases 3
Power 3 kW
Rated current 7 A
Rated voltage (DC) 110 V
Rated voltage (AC) 230 V
Degree of protection (IP) IP20
Standard number IEC 60947-4-2
min. operating temperature -25 °C
max. operating temperature 60 °C