3RM1102-3AA14 | Siemens
Direct starter, 3 phase, 0.75 kW, 2 A, 110 V (DC), 230 V (AC), 3RM1102-3AA14
Order No.: 27H8240
EAN: 4011209936003
MPN:
3RM1102-3AA14
3RM11023AA14
Series: SIRIUS
3RM1102-3AA14 Siemens Soft Starters, Braking Devices
1 pcs.
fail-safe direct-on-line starter, 3RM1, 500 V, 0.09 - 0.75 kW, 0.4 - 2 A, 110-230 V AC, screw/spring-loaded terminals (push-in) Fail-safe direct starter SIRIUS 3RM1 for functional switching of three-phase motors.
Number of phases 3
Power 0.75 kW
Rated current 2 A
Rated voltage (DC) 110 V
Rated voltage (AC) 230 V
Degree of protection (IP) IP20
Standard number IEC 60947-4-2
min. operating temperature -25 °C
max. operating temperature 60 °C