3SU1103-6AA20-3AA0 | Siemens
Signal light, 110 V (AC), red, 1120 mcd, Mounting Ø 22.3 mm, LED number: 1, 3SU1103-6AA20-3AA0
Order No.: 80P9844
EAN: 4011209958098
MPN:
3SU1103-6AA20-3AA0
3SU11036AA203AA0
3SU1103-6AA20-3AA0 Siemens Signal Lamps, Indicators, Arrays
1 pcs.
Indicator lights, 22 mm, round, plastic, red, lens, smooth, with holder, LED module with integrated LED 110 V AC, Spring-type terminal Indicator lights SIRIUS ACT for signaling switching states or faults in systems with high luminosity, thanks to energy-efficient LED technology. An innovative snap-on concept makes the task of installing a unit so easy that it can be done with one hand and without any special tools. Groove-free holes are adequate as mounting holes since full twist prevention is already integrated. Thanks to the high degree of protection throughout, the rugged devices are suitable for use in industry and outdoors. Even cleaning with a high-pressure jet is possible. Neither dust, oils, nor caustic solutions can interfere with reliable operation. As well as standard wiring, the devices can also be connected to the controller via PROFINET, AS-Interface or IO-Link. Doing so will help you to reduce wiring time and effort, minimize error sources and have more flexibility. The graphical Online Configurator provides convenient support when selecting and ordering individual devices, enclosures and labels. SIRIUS ACT - Performance in action for control and signalling. Simply mounted, simply strong, simply perfect.
Technical specifications
Filter Property Value
Connection spring balancer connection
Installation diameter 22.3 mm
Farbe der Beleuchtung red
Luminous intensity 1.12 cd
Assembly front panel mounting
Rated voltage (AC) 110 V