1FK2106-6AF00-1MA0 | Siemens
Servo motor, 400 V (AC), 3300 W, 9.7 A, 10.6 Nm, 3000 1/min, 1FK2106-6AF00-1MA0
Order No.: 80P0278
EAN: 4025515681670
MPN:
1FK2106-6AF00-1MA0
1FK21066AF001MA0
1FK2106-6AF00-1MA0 Siemens Motors
1 pcs.
SIMOTICS S-1FK2 HD servo motor M0=16 Nm- PN = 3.3 kW at nN=3000 rpm (380-480 V)- PN = 2.15 kW at nN=1500 rpm (200-240 V)- degree of Protection IP64- shaft D24x50 mm with feather key- absolute encoder 22-bit + 12-bit multiturn (encoder AM22DQC)- with OCC interface- plug size M23, rotatable- SIMOTICS S-1FK2 servomotor for a wide range of uses in industrial environments. SIMOTICS S‑1FK2 servomotors are compact synchronous motors with a high dynamic performance that set themselves apart as a result of their high power density, degree of Protection and Overload capability. The motors are available in two variants: as High Dynamic variant (highest dynamic performance as a result of the low intrinsic moment of inertia for applications demanding a high dynamic performance with low moved masses) - and as Compact variant (precise and stable closed-loop control for medium up to large moved masses as a result of a medium intrinsic moment of inertia). SIMOTICS S‑1FK2 servomotors fully exploit their strengths in a system with the SINAMICS S210 frequency converter and simple connection using the one cable connection (OCC). Advantages include the short control and positioning times, fast and precise correction of disturbing quantities as well as stable control with a high dynamic performance. The servo motors can be configured to address a wide range of requirements. for example with and without holding brake, IP64 or IP65 degree of Protection, singleturn or multiturn absolute encoders - to name just a few. Further, the servomotors are available in different shaft heights extending from 20 to 100. A shaft sealing ring is available to achieve an IP65 degree of Protection and for subsequent mounting at the motor or as spare part. SIMOTICS - the optimum motor for each and every motion control application.
Version servo motor
Rated voltage (AC) 400 V
Power 3300 W
Rated current 9.7 A
Torque 10.6 Nm